Jak obsługiwać piec gazowy? Reguły postępowania
Piec gazowy to coraz powszechniejszy sposób ogrzewania domów czy mieszkań. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ taki rodzaj wytwarzania ciepła jest rozwiązaniem zarówno bardzo wydajnym, wygodnym i czystym w obsłudze oraz – co ostatnimi czasy istotne – proekologicznym. Ogólnie piece gazowe, i to właściwie wszelkie ich rodzaje, mają bardzo dużo zalet, co przekłada się właśnie na ich coraz częstszą obecność w domach Polaków. Jednak jak właściwie taki piec gazowy należy obsługiwać? Co wchodzi w zakres jego użytkowania i o jakich regułach postępowania należy pamiętać, mając na uwadze bezpieczeństwo oraz skuteczność działania tego rodzaju ogrzewania? Właśnie na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Piec gazowy – czy warto?
Zacznijmy jednak od tego, czy w ogóle warto zacząć użytkować instalację grzewczą opartą na piecu gazowym. Wspomnieliśmy na wstępie, że właśnie ten rodzaj pieców charakteryzuje się wieloma zaletami i atutami, które są wręcz pożądane. Nadmienić należy także, że piec gazowy może być używany zarówno do ogrzewania domów czy mieszkań prywatnych, ale także budynków firmowych czy zakładów pracy. Działanie pieca gazowego jest dość proste i opiera się na spalaniu paliwa, jakim jest gaz. W ten sposób - oczywiście w dużym uproszczeniu – wytarzane jest ciepło, które następnie całą instalacją przekazywane jest do naszych domów czy innych budynków. Piec tego typu odznacza się przede wszystkim prostym użytkowaniem oraz dużą czystością. Ta druga sprawa jest ciekawa, ponieważ piec gazowy eliminuje całkowicie uciążliwy kurz i pył pojawiający się podczas uzupełniania paliwa, jakim jest węgiel. “Czyste” jest także samo spalanie gazu ziemnego, które jest po prostu ekologiczne. Gaz nie zawiera bowiem siarki ani cząstek niepalnych, przez co z komina nie wydobywają się tlenki siarki ani pyły. Nie ma też popiołu, który mocno wpływa na zanieczyszczenie samego pieca i przewodu kominowego. Biorąc to wszystko pod uwagę, chyba nie powinniśmy mieć wątpliwości czy warto przejść na ogrzewanie gazowe.
Obsługa pieca gazowego na co dzień
Mówiąc o obsłudze pieca gazowego oczywiście najważniejsze jest zapoznanie się z instrukcją obsługi każdego takiego urządzenia. To istotne, ponieważ każdy model pieca gazowego może mieć własne niuanse w ustawieniach, podłączeniach czy funkcjach dodatkowych. Rozumiemy, że jest to zatem podstawowa sprawa i to właściwie w każdym urządzeniu, jakie podłączamy w swoich domach. Jeśli jednak chodzi o obsługę samego pieca gazowego, to w większości przypadków sprowadza się to do odpowiedniego ustawienia temperatury, jaką chcemy mieć w domu. Do ustawiania tego parametru służy specjalny sterownik podłączony do pieca gazowego. Sama obsługa owego sterownika także uzależniona jest od konkretnego modelu.
Od strony technicznej, w tego typu piecach istotne są jeszcze filtry gazu i wody, wymiennik ciepła, palnik oraz część spalinowa kotła. Ale z uwagi na bezpieczeństwo sami nigdy nie naprawiamy tego typu elementów, jeśli te przestaną poprawnie działać.
Jak więc widać, nie bez przyczyny wspomnieliśmy, że obsługa pieca gazowego jest dosyć prosta i nie wymaga jakichś precyzyjnych regulacji czy ciągłego pilnowania działania samego pieca. Jedyne, czego musimy pilnować, to tego, aby nie brakło nam gazu i piec miał co spalać.
Obsługa kotła - przeglądy
Inną sprawą są przeglądy pieca gazowego. Według wszelkich zaleceń, powinno się taki przegląd zrobić co najmniej raz do roku, najlepiej po sezonie grzewczym. Przegląd taki to już bardziej skomplikowana obsługa pieca, polegająca przede wszystkim na sprawdzeniu czy piec dobrze działa i czy nie ma oznak zużycia bądź uszkodzenia jakichś podzespołów. Podczas takiego przeglądu piec jest też czyszczony oraz sprawdzany jest element bardzo istotny, czyli filtr gazu. Oczywiście, przegląd taki najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która obsługuje, ale także zajmuje się montażem pieców gazowych i całych instalacji gazowych. Wtedy będziemy mieć pewność, że piec zostanie sprawdzony, dokładnie wyczyszczony i będzie można go bez obaw użytkować. Innymi słowy, w tym temacie warto zaufać fachowcom, którzy odpowiednio zadbają o nasz piec.