Z czego wynika popularność gazowych systemów grzewczych?
Wybór systemu grzewczego to jedna z trudniejszych decyzji, jakie musimy podjąć budując swój własny dom. Chcemy przecież, aby nasze ogrzewanie było skuteczne, w miarę ekonomiczne, łatwe w obsłudze, a coraz częściej także ekologiczne. Wybór mamy naprawdę duży i wielu producentów różnych systemów tego typu zachwala swoje produkty jako najlepsze i najkorzystniejsze.
Warto jednak, zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru systemu grzewczego w swoim domu, przyjrzeć się temu, które systemy ogrzewania zyskują na popularności i dlaczego tak się dzieje. Jednym z takich systemów grzewczych jest ogrzewanie gazowe. Z czego wynika jego popularność i co przemawia za wyborem właśnie takiego sposobu ogrzewania? Przeanalizujemy ten temat.
Systemy grzewcze – co może utrudniać wybór?
Systemy grzewcze, jak wiemy, różnią się wieloma rzeczami. Chociaż na pierwszy rzut oka oceniamy je przez pryzmat paliwa stosowanego do wytwarzania ciepła, to różnic w ich działaniu, obsłudze, montażu czy jeszcze innych sprawach jest naprawdę wiele. Dlatego sporo osób może mieć problem z wyborem odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu czy firmy. Często w takich sytuacjach wybierać trzeba między tańszymi kosztami eksploatacji a mniejszym skomplikowaniem działania całego systemu. Albo bywa tak, że ogrzewanie bardziej ekologiczne jest trudniejsze w montażu i obsłudze. Dobrym przykładem takich dylematów są konkretne systemy grzania. Dla przykładu, ogrzewanie elektryczne jest łatwe w obsłudze i proste w działaniu. Do tego sam montaż takiego ogrzewania również jest szybki i bezproblemowy. Jednak koszty samej instalacji grzewczej, jak i późniejsze koszty użytkowania - delikatnie mówiąc - nie należą do najmniejszych. Z drugiej strony mamy sprawdzone ogrzewanie węglowe, które jest dość tanie w użytkowaniu, ale pozostawia wiele do życzenia w temacie ekologii czy nawet samej strony użytkowej, wynikającej z wielu dodatkowych wymagań przy tego typu rozwiązaniu. Zatem jaki system wybrać? Warto przyjrzeć się popularności gazowych systemów grzewczych!
Gazowe systemy grzewcze – dlaczego są popularne?
Przede wszystkim, mimo krążących opinii, systemy grzewcze, które wykorzystują jako paliwo gaz propan-butan wciąż cieszą się dużą popularnością. Tak naprawdę, jest to zasługa wielu zalet, które powodują, że instalacje gazowe uważane są za najwygodniejsze w obsłudze i najbardziej czyste, zarówno w kontekście domu, jak i środowiska. O jakich zaletach mówimy?
Warto na początku wspomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą stosowanie właśnie gazowych systemów grzewczych. Korzystanie z instalacji gazowych jest naprawdę bardzo wygodne. Wynika to z faktu, że sterowanie centralnym ogrzewaniem oraz temperaturą wody użytkowej odbywa się właściwie automatycznie, a sterowanie całą instalacją jest niemal bezobsługowe. Dodatkowo, system ten daje możliwość zaprogramowania ogrzewania wnętrza w sposób indywidualny nawet na każdy dzień tygodnia osobno. Jedyna sprawa, o której pamiętać musi właściciel, to coroczne przeglądy kotła gazowego. Jeśli prawidłowo będzie się używać takiego systemu ogrzewania, będzie ono właściwie pod każdym względem bezpieczne.
Kolejna sprawa to czystość i ekologia wynikające z korzystania z ogrzewania gazowego. Otóż spalanie gazu, w przeciwieństwie do innych paliw kopalnych, właściwie nie oddziałuje negatywnie na środowisko. Takie spaliny nie zawierają związków siarki, popiołów, sadzy i pyłów, a więc nie wytwarzają szkodliwego dla naszego zdrowia smogu. Zatem ogrzewanie gazowe jest czyste i dla środowiska, i dla domu, gdyż nie generuje popiołu oraz pyłu węglowego oraz kłopotliwej dla przewodów kominowych sadzy. W związku z tym wyeliminowane jest także ryzyko zapalenia się przewodu kominowego.
Sprawa trzecia to sprawność i opłacalność takiego ogrzewania. Kotły gazowe to nowoczesne, sprawne energetycznie i oszczędne urządzenia grzewcze. Odpowiedni ich montaż wręcz gwarantuje możliwość uzyskania większej ilości ciepła przy dużych oszczędnościach, ponieważ sprawnie działająca instalacja gazowa pozwala na znaczne ograniczenie rachunków za ogrzewanie zarówno powietrza, jak i wody, którą użytkujemy w swoich gospodarstwach.